سلام. برای دانلود رایگان تمام فایلها به سرویس VIP به آدرس filesell.irbkala.ir مراجعه نمایید

به گزارش خبرنگار سایت بازارچه کالای ایرانی:

‌سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی گفت: محصولات کم آب‌بر با راندمان بالا جایگزین‌ محصولات پر آب‌بر شود.

‌به گزارش ایسنا، پیمان ارامون در جلسه شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان غربی مدیریت مصارف آب حوضه آبریز را از برنامه‌های مهم طرح ملّی نجات دریاچه ارومیه عنوان کرد و بابیان اینکه حفاظت از منابع آبی و کنترل برداشت‌ها و کاهش میزان مصرف آب در بخش کشاورزی از مهمترین بخش‌های این برنامه است، افزود: بخش عمده‌ای از منابع آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که باید ضمن جلوگیری از توسعه سطح کشت نسبت به جایگزینی ارقام با نیاز آبی بالا با محصولات کم آب‌بر و پربازده اقدام کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری بر جلوگیری از تخریب اراضی ملّی و کشت باغات در مراتع و دشت‌ها تاکید کرد و گفت: اجرای طرح کاداستر در حوضه آبریز دریاچه با هدف شناسایی سطح زیرکشت باغات و اراضی کشاورزی در حال اجرا است و سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان با نظارت دقیق از تبدیل اراضی دیم به آبی و کشت باغات و ارقام پرآب‌بر جلوگیری کنند.

آرامون در ادامه سخنان خود شناسایی و تعیین مساحت باغات و مزارع کشاورزی کشت شده در اراضی منابع طبیعی واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را خواستار شد و جلوگیری از تخریب محیط زیست و مصرف زیاد آب را از اهداف این طرح اعلام کرد.

وی همچنین بر لزوم بررسی کیفیت آب ورودی به دریاچه ارومیه تاکید کرد.

علی اصغرزاده مدیر آب و خاک و امور اراضی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ۶۲ هزار هکتار از اراضی این استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است ادامه داد: همچنین ۶۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و اعتبارات مرزی به سیستم آبیاری نوین مجهز می‌شوند و روند تکمیل آنها ادامه دارد.

‌کاهش ۲۰۸ سانتی متری تراز دریاچه ارومیه نسبت به درازمدت
خواندن

وی با بیان اینکه تجهیز ۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی نیز طی امسال صورت می‌گیرد اظهار کرد: با اجرای سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی در هر هکتار ۵ هزار مترمکعب آب صرفه جویی می‌شود.

اصغر زاده تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد آب استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و باید با تنظیم قوانین بازدارنده مناسب و با رفع سو مدیریت‌ها در این بخش به ارتقا و مدیریت سطح کیفی و کمی منابع آبی اقدام شود.

وی با بیان اینکه تأمین آب پایدار از جمله مهمترین مشکلات حال حاضر آذربایجان غربی است، گفت: در این استان علاوه بر مشکل دریاچه ارومیه، مشکل کم آبی دشت‌های مختلف نیز وجود دارد که از جمله مهمترین آنها دشت‌های خوی، کهریز و سلماس است.

عبدلی مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی نیز در این جلسه در گزارشی از وضعیت بارندگی‌های استان در سال آبی امسال گفت: در سال آبی جاری بیش از ۴۷۹ میلیمتر بارندگی در حوضه آبریز دریاچه ثبت شده که این میزان در مقایسه با سال گذشته ۱۳ درصد و نسبت به دوره آماری بلند مدت نیز ۴۷ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیامبرچسب ها :

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا