دسته بندی محصولات

گزارش بازديد از باغ سيب دماوند

بازار | بازارچه کالای ایرانی

گزارش بازديد از باغ سيب دماوند

گزارش بازديد از باغ سيب دماوندReviewed by شبکه دانش on Mar 3Rating:

                                                1-نهال ها اصل باشند

اولين خاصيت نهال                     2-يكنواخت باشند

                                                3-بدون بيماري باشند

براي نهال كاري كه فعاليتي است پردرآمد، بايد از نهال هايي با كيفيت خوب استفاده كرد و ازرقم هايي استفاده نمود كه زودرس باشند وحداقل سه خاصيتي را كه در بالااشاره شد را داشته باشند.

پس از ريشه دهي در خزانه اول، در خزانه دوم عمليات كاشت پايه صورت مي گيرد. قلمه ريشه دارها را به نهالستان مي برند. پايه هاي مالينگ وگالا بهره وري آنها 12 سال است. نهال ها را مي توانيم در سردخانه نگهداري كنيم تا ريشه هايشان با موقعيت زمستان آشنا شوند.

همچنين براي جلوگيري از سردشدن ريشه وانتقال ندادن به سردخانه آنها را زودكاشته بودند.

در قسمت جنوبي اين باغات يك باغ تازه تاسيس وجود داشت كه با گچ و طناب هاي 3،4و5 متري اضلاع زمين ورديف ها مشخص شده بود و زمين كاملا تسطيح شده بود.

در اين باغ رقم پايه سيب مالينگ مورتون 106 با پيوند ك رقم گالا به مراقبت اوليه شديدا نياز داشت. آبياري اين باغ توسط كارگران صورت مي گرفت كه پاي هر نهال مقداري آب قرار مي دهند يكي از معايب اين باغ اين بود كه فاصله هاي رديف ها ونهال ها خوب رعايت نشده بود.

مهندس يك جوانه از جنس گالا را بر روي شاخه سيبي ديگر پيوند زد.

ايشان در حين آموزش پيوند فرمود: طوري بايد پيوند صورت گيرد كه لايه هاي زاينده بين جوانه و ساقه كاملا از تماس با آب و هوا محفوظ بمانند.براي اينكار دور محل پيوند را با نوار پلاستيك ونخ مي بنديم.

براي برداشت جوانه از يك رقم وپيوند آن به رقم ديگر بايد پس از برش جوانه آن را سريعا پيوند زد در غير اينصورت جوانه از بين مي رود. براي نگهداري جوانه بريده شده آن را درمحلول آبي خاصي نگهداري مي كنند.

براي مثال جوانه رقم سيب مرغوب در شهر دماوند را مي خواهيم روي رقم ديگري در شهر تهران پيوند بزنيم پس بايد براي انتقال به تهران اين جوانه رقم سيب دماوند را درمحلول نگهداري كنيم تا فاسد نشود.

اين كار بين كشورها نيز صورت مي گيرد كه از اين طريق ميتوان جوانه هاي رقم هاي مرغوب را نيز در كشورهاي مختلف با اقليم ها و خاك هاي مختلف وسازگاري آن رقم با پايه هاي مختلف را مورد آزمون قرار داد.

در قسمت شمالي اين باغ تازه تاسيس يك باغ پيشرفته وجود داشت كه علف هاي هرز و يونجه كه نشاندهنده نمانند درخاك است در زير درختان سيب با هم رقابت مي كردند و مقداري از اب ومواد غذايي موجود در باغ را به خود اختصاص داده بودند.

وجود يونجه در اين باغ سيب به خاطر اين بود كه قبل از احداث باغ در اين زمين يونجه كشت مي شده است در اين باغ با وجود رقم پا كوتاه mm106فاصله رديف ها زياد بود و از ديگر معايب اين باغ مي توان به ابياري آن اشاره كرد كه فاصله لوله آبياري با درخت كم بود وامكان ريشه دواني كم است.

در اين منطقه 4 رقم سيب داريم درچند منطقه مختلف و رقم هاي گرده افشان از هم فاصله دارند و نيازي به كاشت رقم گرده افشان در بين رديف هاي باغ نيست.

رقم هاي موجود در اين باغ عبارتند از:

فوجي،Red ,Golden اينگيرومري-كالا گالا –سيب گلاب

سيب گلاب بومي ايران است و ايراد آن اين است كه از نظر تردبودن و دارا بودن قند بالا (TSS) انبارداري آن مشكل است چون امكان گنديدگي وخرابي آن خيلي بالاست.

بهترين رقم گالا مي‌باشد چون پا كوتاه است و ميوه آن مرغوبيت بالايي دارد.

در باغ سيب پيشرفته كه سن اين باغ به گفته آقاي مهندس 3 سال است هرس درختان در زمستان انجام مي شود كه در نتيجه هرس اكنون درختان داراي محور تغيير شكل يافته هستند.

در سيب ميوه روي شاخه هاي اسپور (ميخچه) بوجود مي آيد.

روي يك ميخچه 7الي 8 گل وجود دارد وداراي يك شاه گل مي‌باشد. مادگي پنج برچه اي بايد توسط حشرات گرده افشاني شوند. براي توليد ميوه روي اسپور يا ميخچه بايد گرده افشاني به طور كامل انجام شود. گرده افشاني در باغ سيب در 2-3 روز ابتدايي انجام گيرد در غير اينصورت گلها مي ريزند. لازم به ذكر است درخت مادر نبايد ميوه وگل بدهد چون كيفيت خود را ازدست ميدهد.

براي اينكار آن را هرس پرچه اي مي كنيم.

در گرده افشاني سيب اگر يكي از برچه هاي مادگي خوب گرده افشاني نشود سيب ها  از نظر شكل ظاهري يكنواخت نمي شود و فرورفتگي هايي در ميوه سيب ديده خواهد شد.

كلا گياهاني مانند سيب كه گلبرگ هاي زيبايي دارند گرده افشاني آنها توسط حشرات صورت مي گيرد كه در اين باغ در فصل گرده افشاني از كندوهاي زنبور عسل نيز استفاده مي كنند.

در اين باغ يكي از اهدافي كه مهندسين به دنبالش هستند اين استكه بدانند:

كدام يك از رقم هاي سيب موجود در باغ با پايه mm106 در منطقه دماوند سازگاري بيشتري دارد؟ ما دانستيم هر چقدر اندازه شاخك يا پايه بيشتر باشد ارتفاع درخت كوتاه تر است.

(شانك =فاصله انتهاي پايه تا زمين)

براي جلوگيري از رشد رويشي اضافه وجلوگيري از رشد شاخ وبرگ زياد درخت سيب را هرس كرده بودند كه در يك يا دوسال ابتدايي رشد درخت آن را تربيت مي كنند وبعد هرس مي كند البته به صورت محوري براي اذيت نشدن در برابر باد وسط درختها بالا بود وشاخه ها كوتاه تر بودند.

مناطقي كه داراي محدوديت نور هستند هرس جامي بهترين راه حل براي استفاده حداكثر از نور است.

هرس بايد روي شاخه هايي كه به سمت داخل هستند ويا سرپايين هستند ويا روي هم سايه مي اندازندانجام شود. شاخه هايي كه با تنه اصلي زاويه كمي دارند بايد بريده شوند تا دروقت باردهي شاخه شكسته نشودوشاخه هايي كه بريده ميشوند را بايد با برچسب چوب وعلفكش پوشانيد.

باغ سيب شماره 5 نوع پايه mm106 كه با ارقام مختلف سازگاري هاي مختلف دارند.وسعت اين باغ 3500 متر مربع تعداد 4000 اصله و با تراكم 2×4 سيب اينگرومري به نظر مي رسد زياد سازگاري نداشته باشند به خاطر اينكه پايه وپيوندك رشد مشترك و هماهنگي ندارند و جاي پيوند آن به صورت قلمبه (برآمده) درآمده است و در سال هاي آينده شايد شكسته شود.

يكي ازمعايب mm106 اين است كه ريشه هاي سطحي كوتاهي دارد.نوع اين پايه اصلاح شده و بر خلاف  به شته موي (movi) مقاوم است.

مالينگ  كوتاه ترين درخت است.

در قسمت شمالي باغ شماره پنج يك رديف سيب ديگر ديده مي شود. مهندس توضيح دادند كه درختان سيب آن قسمت سال قبل ميوه خوبي داشتند و امسال گل كمي داده است پس ميوه كمي هم ميدهند.

هر چقدر به موقع گرده افشاني صورت گيرد چون تعداد گل ها كم است ميوه هم به مقدا ركم حاصل مي شود.

مهندس فرمودند سال بعد ميوه آن بارورتر مي شود چون بادادن كودكامل كود دامي ونيترات آمونيوم كه داراي ازت زياد است و همچنين شخم زدن خاك تغذيه درخت بهتر مي شود و همچنين با هرس محوري درخت به طور اصولي در سال آينده درخت گل بيشتري مي دهدپس ميوه بيشتري در اختيار باغبان قرار ميدهد.

در منطقه دماوند به خاطر اينكه آخر فصل شبها خيلي خنك است سيب قرمز مي كارند.

دراين منطقه به خاطر ارتفاع زياد وبالا بودند ميزان اشعه uv،هورمون اكسين در جوانه هاي انتهايي تخريب مي شود و در نتيجه قد درختان كوچك مي ماند.

در منطقه دماوند درختان را (تنه آنها را) رنگ مي كنند. براي جلوگيري از بيماري ها وآفات چون در زمستان تنه ممكن است شكاف بردارد و بيماري ها و آفات وارد آن شوند.

باغ اصلي اين زمين در قسمت غرب و شمال غرب باغ شماره 5 بود.كه تراكم اين باغ كم بود و ارتفاع هاي بلنددر درختان ديده مي شد. رقم هاي مختلفي ديده مي شد. از معايب اين باغ اين بود كه ارتفاع درخت زياد بود و براي برداشت محصول با مشكل مواجه مي شويم و نيز ممكن است ميوه تشكيل شده در ارتفاع دچار سوختگي توسط نور آفتاب شود.

تاريخ گلدهي و در نتيجه ميوه دهي با هم يكسان نبود چون ارقام مختلفي كاشت شده بود.

در اين باغ هرس اوليه 4 سال ادامه داشته كه هرس شديدي هم بوده و بعد از 4 سال هرس جزئي انجام شده سن درختان اين باغ زياد بود واگر ما از اين نوع ميوه و يا رقم راضي نبوديم مي توانيم با پيوند اسكنه اي باغ را جوان كنيم و يا كلا رقم را عوض كنيم.

موفيت آميز بودن يا نبودن پيوند اسكنه اي 30 روز پس از پيوند مشخص مي شود.

شاخص هاي برداشت سيب:

1)تعداد روزها پس از گلدهي

2)ميزان سفت بودن آن

3)رنگ سيب

4)ميزان قند سيب واسيد ماليك كه براي تعيين ميزان قند سيب از دستگاه فروكتو متر استفاده مي شود.

موضوع :گزارش از بازديد گلخانه

روز چهارشنبه 4-1

مشخصات گلخانه: نوع گلخانه :تونلي(سه باب كه مساحت هر باب 542 متر است) بود كه زير نظر شهرداري رودهن بود.

در مسير حركت به سمت گلخانه گلهاي نارنجي وقرمز رنگي ديده مي شد كه نام آنها شقايق، شرقي از خانواده پايا و راسه  بودكه زمان باز شدن آنها نشان دهنده فصل رشد است كاسبرگ اين گل ها جدا مي شود.

نكات ضروري براي شناسايي كود پوسيده دامي خوب اين است كه اولا بر روي آن حشره پرواز نكند ثانيا بقاياي گياهي در آن ديده نشود در صورت استفاده از اين كود بايد از آفت كش وسموم استفاده نمود.بهترين حالت اين كودها اين است كه بو ندهند. اين گلخانه براي فضاي سبز است و پيشرفته نيست. در زير مشاهدات خود را ازگلخانه ذكر مي نمائيم به ترتيب:

زيتون از خانواده Oleaceae كه شمشاد از همين خانواده است و مقاوم به سرما و خشكي است نياز سرمايي آن كم است(حداودا 400 ساعت)

ختمي چيني: يا درخت تيكوس روز اسينامسيس از خانواده malvaceae است كه در اين گلخانه مشاهده شد كه برگهايي از آن زرد و آفتاب سوخته شده بودند و اين بخاطر كمبود پتاسيم و كلسيم بود.

يوكافلا مينتور از خانواده LiLiaceaeكه براي فضاي سبز بكار مي رود و مقاوم است به سرما وگلهاي زنگوله اي دارد.

شاه پسند يا وربنا كه از گلهاي بومي ايران است و از خانواده verbenaceae كه شكل آن زيبا است و در صورت نگهداري به درختچه تبديل مي شود و داراي شاخه چهارگوش وگلهاي زياد است.

گل عروس يا اسپيره از خانواده Rosaceae و 5 گلبرگ و 5 كاسبرگ وتعداد زيادي پرچم دارد و رنگ گل آن سفيد است.

زرشك زينتي از خانواده BerBeridaceae كه دو نوع است:1-آنهايي كه برگ سبز دارند

2-آنهيي كه برگ قرمز دارند

نكته برگ هايي كه رنگ سبز ندارند رشد آنها كم و ميزان فتوسنتز آن نيز كم است.

گل رز كه گلهاي  فضاي سبز پا كوتاه بوده و گلهاي رز گلخانه اي پا بلند هستند.

گل فضاي سبز يا مينياتور كه غنچه گل كوچك پريود گلدهي زياد وتعداد گل در آن زياد  وتاج گل آن كوچك بايد باشد.

سنسيو يا زلف پير كه گل آن زرده به سفيد است و براي تركيب در فضاي سبز به كار مي رود و يك گياه دائمي است (برگريزي در پاييز كم است)

رزماري يا لاواندولا آفسيناليس از خانواده رزماري نوس كه درفضاي سبز كاربرد د ارد و عطري به نام لاوان lavan دارد تكثير آن بوسيله قلمه نيمه خشي است و اثر ضدباكتريايي دارد.

اسطوخودوس كه سفيدتر است

شاه پسند درختي كه گل ندارد واز خانواده verbenaceaeاست.

شب بو از خانواده براسيكاسه و يا كلم است كه ميوه هاي كپسول ماند دارد به آن چليپائيان نيز مي گويند وگل آن شبيه صليب است و دو نوع است: گل زردرنگ و قرمز رنگ

شمشاد نعناعي از خانواده زيتون است و به آن بوكسور ميكروفيلا نيز گويند.

طاووسي: به صورت وحشي در ايران زياد است ودرخچه اي با ساقه سبز دارد و خودرو است و از خانواده لگومينوز مي‌باشد.

اطلسي يا تيونيا كه گل صورتي رنگ دارد در فصل تابستان ديده مي شود. رنگ ديگر گلهاي اطلسي قرمز،بنفش، سفيد نيز مي‌باشد.

رزمينياتوري گل قرمز مايل به بنفش دارد آنرا در باكس مي كارند و تكثير آن دشوار است.

رز معمولي: كه گل آن صورتي رنگ است وبذر آن را در چمن مي كارند.

برگ نو يا ترون كه رنگ آن زرد است و به آن برگ طلايي نيز مي گويند.

گازمانيا كه از خانواده آفتابگردان است و گل آن زرد رنگ است.

گل هميشه بهار كه هر روز و شب گل مي‌دهد نام ديگر آن كاندولاآفيسيناليس است كه آفيسيناليس به معني شرقي است وبراي فضاي سبز كاربرد دارد. و يك گياه دارويي ارزشمند است كه موثر براي درمان جاي زخم يا سوختگي مي‌باشد.

زرشك كه خاردار است.

شيرخشت از خانواده Rosaceae كه ميوه هاي مانند سيب كوچك مي‌دهد و خاردار است و به آن كوتوناسترنيز مي گويند.

نكته: فصل قلمه زني زمستان است و گياه در گلخانه نبايد گل بدهد و اگر نه ريشه نمي دهد،بستر خاك بسيار سبك بوده و نياز آبي زياد است.

ياس امين الدوله كه گلهاي آن ابتداي باز شدن سفيد است سپس زرد مي شود.

گياه تاج خروس: كه شبيه تاج خروس بوده برگهاي آن بنفش است.سبوس برنج روي آن ريخته چون خاك را سبك مي‌كند وعلف هرز نيز ندارند.

گاو پنبه از خانواده malvaceaeاست كه گل بنفش رنگ دارد.

بيد يا ساليكس آلبا كه متيل ساليسيا را از آن مي گيرند.

آهار يا زينيا كه 8-7 نوع دارد و از خانواده آفتابگردان يا آستراسه مي‌باشد يك راه تشخيص آن اين است كه برگ ها دمبرگ ندارند.

ريحان كه از خانواده labiateae است كه بومي ايران است وتكثير آن بوسيله پاشيدن بذر است

بنفشه كه مقاوم به سرما است زردرنگ بوده و هر وقت كه ضعيف مي شود از آبي رنگ به زردرنگ تبديل مي گردد.

ميناي چيني يا مارگريت كه شبيه بابونه است و گلبرگ هاي سفيد دارد.

گل جعفري يا تاجت كه رنگ گل آن نارنجي است و زيرگوجه مي كارند تا شته ندهند وبوي هويج پخته مي‌دهد و دو نوع است كم پر كه آفريقايي است 2-پرپر كه فرانسوي است.

نكته: در اول بهار كاشته شده و بذر را در كرت مي كارند.

عشقه يا هدرهليكس يا papital كه تكثيرآن بوسيله قلمه نيمه خشبي است.

وجود شقايق شرقي در منطقه اطراف گلخانه نشان دهنده فصل رشد گياه وگلدهي مي‌باشد كه ما نتيجه گرفتيم فصل گلدهي در رودهن دير است (البته تا حدودي)

]]>

درباره نویسنده