دسته بندی محصولات

‌مسلمانان نسبت به امر به معروف و نهی از منکر به ویژه در باب عفاف و حجاب بی تفاوت نباشند

‌مسلمانان نسبت به امر به معروف و نهی از منکر به ویژه در باب عفاف و حجاب بی تفاوت نباشند

به گزارش خبرنگار سایت بازارچه کالای ایرانی:

‌چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف خراسان رضوی با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

‌به گزارش ایسنا- ‌حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز و مفسر قرآن کریم شب گذشته در مراسم اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی که در آستان مقدس امام‌زادگان سید یاسر و سید ناصر(ع) شهرستان طرقبه شاندیز برگزار شد، در اهمیت نماز اول وقت بیان کرد: یکی از مناظرات حضرت رضا(ع) در مرو با عمران صابی از فرقه صائبین بود که هم‌اکنون در ایران این فرقه وجود دارد و بیشتر در اطراف رود کارون سکونت دارند. این فرد پس از مدت ها برای مناظره به محضر امام آمد اما از آنجا که نزدیک نماز بود حضرت برای اقامه نماز جلسه را ترک فرمودند.

وی افزود: افراد حاضر در جلسه از امام خواستند که در جلسه بمانند و بعد از مناظره برای نماز آماده شوند چرا که معتقد بودند عمران صابی در مناظره اسلام می آورد ولی اگر امام جلسه را برای نماز ترک کنند احتمال دارد عمران هم جلسه را ترک کند اما امام به نماز اول وقت تاکید داشتند و پس از اقامه نماز مناظره کردند. این مناظره از مناظرات طولانی آن حضرت بود. در این مناظره بارها عمران‌ صابی سکوت کرد و نتوانست پاسخ امام را بدهد. سرانجام این مناظره به اسلام عمران صابی منجر شد.

وی خاطر‌نشان کرد: ما در زندگی سه نوع حرکت داریم: حرکت به جلو، حرکت به عقب و حرکت دورانی یا در جازدن که این حرکت برای مسلمانان مطلقا مناسب نیست.

بورس کالا زمینه برندسازی پسته را فراهم کرده است
خواندن

این استاد تفسیر قرآن کریم تصریح کرد: کسانی که ایمان آوردند و هدایت شدند، گامی به جلو رفتند؛ اما کسانی که ایمان آوردند و بعد کافر شدند، در حقیقت حرکت به عقب داشتند مانندکسی که در ابتدا باحجاب بوده ولی بعد بی حجاب شده یا کسی که اول دزدی های کوچک داشته ولی کم کم به کلاهبرداری و دزدی‌های بزرگ رو آورده است.

وی افزود: سومین حرکت حرکت دورانی و در جازدن است که این حرکت اصلا مناسب مسلمانان نیست، حفظ، تجوید، روخوانی و تفسیر قرآن بسیار عالی و مفید است اما ما باید مزه و طعم واقعی آیات روشنگر قرآن را بچشیم، می‌شود در کوتاه ترین زمان یک آیه قرآن را با معنی آن خواند و فهمید و این مطلب نیاز به زمان زیادی ندارد و بهانه‌ای بیش نیست.

وی در ادامه درباره برخی نکات تفسیری آیه «بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» گفت: «با» ابتدایی این آیه بای الصاق است؛ دو تا نامه را که سنجاق می کنند، به نامه پشتی می گویند الصاق، الحاق، پیوست؛ یعنی احسانت پیوست به خودت باشد و به مادرت و پدرت بچسبد، یعنی خودت مادرت را ببر دکتر و نگو پول می دهم تاکسی تلفنی ببرد. فرموده احسان کن نه انفاق کن یعنی لقّمه بیدیک؛ با دست خودت لقمه لقمه دهان مادرت بگذار، نگو برنج بپز بخور،.

قرائتی ادامه داد: دومین نکته این است که آیه «بِالوالِدَین» گفته شده و «بِالْاَبَویْن» گفته نشده است؛ چون به رهبر هم «اَب» می‌گویند «انا و علیٌّ ابوا هذه الامّه؛ ملَّه ابیکم ابراهیم»؛ به عمو‌، به پدر زن، به معلّم و… می گویند. «بالوالدین» گفته شده، یعنی حساب والدین از آن‌ها جدا است. نگفته «بالوالدین المؤمنَین» و عنوان شده «بالوالدین احساناً‌ برّاً کان او فاجراً». گفته نشده «بالوالدین انفاقا»، و باید گفت پدر و مادر خیلی اوقات پول نمی خواهند، محبّت می خواهند.

هجدهمین دوره آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در آذربایجان شرقی برگزار می‌شود
خواندن

وی در ادامه نکات خود درباره این بخش از آیه ادامه داد: خداوند در این فراز از آیه نفرموده «حُسنا» بلکه فرموده «احساناً». احسان به معنای انجام کار حُسن با عنایت و نیت ویژه است. دیگر اینکه خداوند نفرموده با ایشان به عدل و احسان رفتار کن بلکه این نوع رفتار را در قبال انسان‌ها با یکدیگر می‌خواهد.

قرائتی اظهار کرد: نکته دیگر در خصوص این آیه، این است که خداوند احسان را معرفه و به صورت «الاحسان» نیاورده بلکه آن را نکره آورده است و فرموده «احسان کن»؛ «الاحسان» یک نوع احسان خاص است ولی «احسان کردن» حد و مرز ندارد  و شامل هر نوع احسانی می‌شود منتها اینطور که هرچه پدر و مادر میل دارد نه آنچه تو میل داری انجام دهی.

این استاد تفسیر قرآن کریم اضافه کرد: در احسان به والدین و قول کریمانه شرط مقابله نیست. نگویید او هم به من بد کرد، او هم با من زشت حرف زد، حتی اگر پدر و مادر خلاف کردند و حرف زشت زدند، شما حق ندارید مقابله به مثل کنید. اگر دیگران گفتند: ابتر! می‌شود گفت: من ابتر هستم؟ «إِنَّ شانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ» (کوثر/۳) خودش ابتر است. ابتر یعنی دم بریده، یعنی عقبه ندارد.
 
وی در خصوص مصادیق عباد الصالحین که همه ما در نماز به آنان سلام می فرستیم گفت: این سوال وجود دارد که وقتی در نماز می خوانیم «السلام علینا و علی عباد الله الصالحین»،  این عباد الصالحین در شرایط امروز جامعه مصداق چه کسانی و چه چیزهایی است. خداوند در قرآن می‌فرماید: ِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ ( انبیاء ۱۰۵) پس منظور از «السلام علینا و علی عباد الله الصالحین» یاران حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه است.

سرویس‌دهی رایگان قطارشهری در روز شهادت امام رضا(ع)
خواندن

این استاد تفسیر قرآن کریم با اشاره به داستان ازدواج دختر شعیب و موسی در قرآن کریم افزود: حضرت شعیب برای ازدواج موسی با دخترش سخت گیری نکرد و خداوند نیز وی را از صالحان برشمرده است.

وی عنوان کرد: در جای دیگر قرآن می فرماید‌: «لَا یُصِیبُهُمْ ظَمَأٌ وَ لَا نَصَبٌ وَ لَا مخَمَصَهٌ فیِ سَبِیلِ اللَّهِ وَ لَا یَطُونَ مَوْطِئًا یَغِیظُ الْکُفَّارَ وَ لَا یَنَالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَّیْلاً إِلَّا کُتِبَ لَهُم بِهِ عَمَلٌ صَلِحٌ»  (توبه ۱۲۰)  غیظ با غضب فرق می کند. غیظ یعنی منفجر شدن و ترکیدن ؛هر کاری که دشمن را  به خشم آورد عمل صالح است. نمونه آن موشک های سپاه که اسرائیل را به خشم آورد یا حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، روز قدس و … همه مصادیقی از به خشم آوردن کفار است.

قرائتی اظهار کرد: آن ورزشکاری که حاضر به مسابقه با اسرائیل نشد و آن نخبه علمی که  نفر برتر مسابقات ریاضی دنیا می شود و در برابر دوربین های جهان سجاده پهن می کند و نماز می‌خواند و کفار را به خشم می آورد همه جزء صالحین هستند.

وی در پایان تاکید کرد: مسلمانان و مومنان نسبت به امر به معروف و نهی از منکر به ویژه در مورد عفاف و حجاب بی تفاوت نباشند و در این مورد با اعتقادات محکم و راسخ برخورد کنند.

انتهای پیامدرباره نویسنده

از سال 1384 در زمینه‌ی طراحی سایت و خصوصا سیستم مدیریت محتوای وردپرس و جوملا فعالیت می‌کنیم.
امید است بتوانیم در بازارچه آنلاین کالای ایرانی خدمات ارزنده و برازنده شعور شما عزیز فرهیخته برایتان فراهم نماییم.